Re:Lindström 2024 – Újrafelhasználási Divatkihívás: Kreativitás és Fenntarthatóság az Óbudai Egyetem Hallgatóival

2024-ben a Lindström 30 éves magyarországi működésének évfordulóját ünnepli. E különleges alkalomból indult el a Re:Lindström 2024 – Újrafelhasználási Divatkihívás, melyet az Óbudai Egyetem Rejtő Sándor Könnyűipari és Környezetmérnöki Karának hallgatói számára hirdettek meg. A kezdeményezés célja, hogy a diákok kreatív ötleteikkel új életet leheljenek a leselejtezett Lindström munkaruhákba, ezzel is hangsúlyozva a fenntarthatóság és az újrafelhasználás fontosságát. A Lindström számára minden munkaruha egyedi történetet hordoz, amikor ezek a ruhák elérik életciklusuk végét, a cég új lehetőséget biztosít számukra: újrahasznosítják őket. A divatkihívás során a hallgatók számos típusú munkaruhát dolgozhattak át, például élelmiszeripari köpenyeket, lángálló hegesztőnadrágokat, valamint jól láthatósági télikabátokat. A Re:Lindström 2024 – Újrafelhasználási Divatkihívás projektvezetője Dr. Csanák Edit DLA, igazgató asszony volt, a projekt sikeres megvalósításában pedig Korona Péterné mestertanár, Nagyné Dr. Szabó Orsolya egyetemi adjunktus és Koleszár András mestertanár működtek közre.

A féléves hallgatói projekt kiértékelése 2024. november 8-án indult a tervzsűriző konferenciával, melyet az Óbudai Egyetem Doberdó úti épületében rendeztek meg a Tudomány Ünnepe rendezvénysorozat keretein belül. A Tervzsűrizést a Terméktervező intézet intézetigazgató asszonya, Dr. Csanák Edit DLA beszéde nyitotta meg. A Lindström szakemberei, Piniel Balázs ügyvezető igazgató, Simonné Szász Erika, Head of continuous services, Kissné Balog Katalin, head of procurement, Rosta Anett, Case support manager, Keresztes Katalin, Designer, Hugyecz Máté, Designer, Juhász Mátyás, Designer, – az egyetem képviseletében pedig Papp-Vid Dóra DLA, öltözéktervező iparművész és egyetemi docens közösen választották ki a legjobb 10 pályaművet.

A kihívás záróeseményére november 14-én, a Néprajzi Múzeumban megrendezett jubileumi gálán került sor, ahol részt vett a Lindström cég nemzetközi vezetősége és számos hazai partnercég képviselője. A gálán egy tánc performansszal egybekötött divatbemutatót követően a közel 200 résztvevő szavazhatott a számára legmegnyerőbb alkotásra. Az este tetőpontjaként a szavazás eredményét és a tervzsűrizés pontszámait összesítve kihirdették a pályázat nyerteseit:

                  •               1. helyezett: Rajnai Laura

                  •               2. helyezett: Izmayeva Tomiris

                  •               3. helyezett: Szabó Anett


Mindhárman az ipari termék- és formatervező mérnöki szak 4. éves hallgatói, akik kiemelkedő tehetségükkel és ötletességükkel vívták ki az elismerést.

A Re:Lindström 2024 – Újrafelhasználási Divatkihívás megmutatta, hogy a kreativitás és a fenntarthatóság együtt képes új utakat nyitni a textilipar és a design jövőjében. Az Óbudai Egyetem hallgatói e projekt keretében nemcsak értékes tapasztalatokat szereztek, hanem hozzájárultak egy zöldebb, fenntarthatóbb világ megteremtéséhez.

Rejtő Konferencia 2024: Innovatív Megoldások és Új Kutatási Eredmények az Ipari Termék- és Formatervező Szekcióban

Az Óbudai Egyetem Rejtő Sándor Könnyűipari és Környezetmérnöki Karán (RKK) megrendezett Rejtő Konferencia 2024 keretében külön figyelmet kapott az Ipari Termék- és Formatervező Szekció. Az esemény 2024. november 7-én az egyetem Doberdó úti épületében zajlott, ahol számos szakmai előadás és kutatási bemutató várta az érdeklődőket.

A szekciót Dr. Csanák Edit DLA, az Óbudai Egyetem Rejtő Sándor Könnyűipari és Környezetmérnöki Kar kutatási dékánhelyettese vezette. Az előadások között szerepeltek a formatervezés aktuális kihívásai, a mesterséges intelligencia alkalmazása az ipar 4.0-ban, valamint az ergonómia fontossága a csomagolástervezésben. A program lehetőséget adott a szakembereknek, kutatóknak és hallgatóknak, hogy betekintést nyerjenek a legújabb innovációkba és gyakorlati megoldásokba.

Az ipari termék- és formatervezés szekcióban az előadók részletesen ismertették az új technológiai megoldások és kutatási eredmények gyakorlati alkalmazását, különös figyelmet fordítva az ipari és oktatási szektor közötti együttműködésre. A rendezvény hozzájárult a szakmai kapcsolatok bővítéséhez, valamint az egyetemi közösség és az ipari partnerek közötti innovációs lehetőségek kiaknázásához.

Óbudai Egyetem hallgatói a Maribori Egyetem CEEPUS Winter School Design Week eseményén

Az Óbudai Egyetem hallgatói és oktatói idén is részt vettek a CEEPUS Winter School Design Week programján, amelyet a Maribori Egyetem szervezett. Az október 20–26. között megrendezett esemény dinamikus platformot biztosított a kreativitás, a kulturális csere és a szakmai fejlődés számára.

Maribor főtere

A Design Week első napján plenáris előadások keretében mutatták be a legfontosabb dizájn témákat, amelyeket a különböző workshopok vezetőinek bemutatói követtek. A program résztvevői, köztük az Óbudai Egyetem négy hallgatója, Hirsch Péter, Simon Boglárka Júlia, Szántó Csenge és Uhrin Attila, ezek után választhatták ki a számukra legérdekesebb workshopot, így saját érdeklődésük és szakmai irányultságuk szerint alakíthatták ki a tanulási élményt.

Workshop

A Terméktervező Intézet munkatársai, Dr. Papp-Vid Dóra DLA és Némethy Virág a “Korond 3.0 – Hagyományok újraértelmezése a textiltervezésben” című workshop keretében vettek részt az eseményen. A workshop célja a hagyományos korondi textilminták modern interpretációja és újraalkotása volt. Ezen a foglalkozáson a résztvevők különböző technikákat alkalmaztak, hogy a régi mintákat új köntösbe öltöztessék, és a tradicionális elemeket kortárs formában mutassák be. Az oktatók támogatásával a diákok inspirációt merítettek a népi motívumokból, és kreatív módon dolgozták át azokat modern textilekre, ezzel hidat képezve a hagyomány és az innováció között.

Kiállítás rendezés és projekt bemutató prezentáció a záró ceremónián

A rendezvény szervezett programjain túl számos alkalom nyílt kapcsolatépítésre és eszmecserére is. A különböző kulturális és akadémiai hátterű résztvevőkkel való találkozás hozzájárult a különböző dizájn szemléletmódok mélyebb megértéséhez, és gazdagította a résztvevők tudását. A CEEPUS Winter School Design Week program értékes tanulási élmény volt, amely jelentős mértékben hozzájárult szakmai és személyes fejlődésünkhöz a dizájn területén.

Trendek és Kreativitás: Zrubka Zsófia stylist előadást tartott az Óbudai Egyetemen a Cseriti Styling projekt előkészítéseként

A trendek világa tárult fel Zrubka Zsófia stylist előadásán, melyet az Óbudai Egyetem Rejtő Sándor Könnyűipari és Környezetmérnöki Karának ipari termék- és formatervező mérnöki szakos hallgatóinak tartott. Az esemény különleges felvezetése volt a hamarosan induló Cseriti Styling projektnek, amelynek célja, hogy a hallgatók gyakorlati és kreatív szemléletüket is kamatoztathassák a fenntarthatóság jegyében.

A projekt a Rudolf Kalman Óbudai Egyetemért Alapítvány és a Cseriti Nonprofit Kft. közötti együttműködés eredményeként valósul meg, lehetőséget adva a diákoknak, hogy betekintést nyerjenek a styling világába, és részt vegyenek egy innovatív, társadalmi felelősségvállaláson alapuló kezdeményezésben. Az előadás során Zrubka Zsófia bemutatta a jelenlegi trendek főbb irányvonalait, inspirációt és gyakorlati tippeket adott a hallgatóknak, hogy minél felkészültebben vághassanak bele a projektbe.

Hallgatóink munkái a 360 Design Budapest kiállításon

English version below

2024. október 15-20. között ötödik alkalommal került megrendezésre a 360 Design Budapest kiállítás, hogy bemutassa a hazai és regionális design legjavát. A Magyar Divat & Design Ügynökség (MDDÜ) által szervezett 360 Design Budapest kiállítás felhívta a figyelmet a minket 360 fokban körülvevő design mindennapokban betöltött szerepére. Az elmúlt években több ezer érdeklődőt megmozgató kreatívipari esemény idén egy építészeti örökségként ismert, nagymúltú helyszínen, a Nyugati Pályaudvar egykori várótermében várta a látogatókat. A rendezvényt színesítette az ismert művészek és szakértők tárlatvezetése. A kiállításon, az Óbudai Egyetem Ipari termék-és formatervező mérnöki szakos hallgatóinak munkái is szerepeltek.

Szebedy Vajk, „Alfréd” többfunkciós kisbútorával vett részt a kiállításon, melyet alapszakos diplomájára készített. A feladat alapos előkészítése után, jól átgondolt tervezési és kísérletezési folyamat eredményeként készítette el a kisbútort, mely különböző tárgycsoportok rendezett és rendszerezett tárolására alkalmas. A rudakon és a nyitott részeken ruhák és kisebb személyes tárgyak, míg a kivehető dobozban az ideiglenesen itt tárolt tárgyak, eszközök stb. helyezhetők el. A bútor alapanyaga borovi fenyő. Témavezető: Dr. Hottó Éva https://360dbp.com/exhibitor/szebedy-vajk/
Rajnai Laura az ITF végzős hallgatójának COFFEEINARE-01 asztalilámpája, a 2024. tavaszi TDK Terméktervező szekciójában második helyezést elért alkotás, a környezeti és társadalmi felelősségvállalás jegyében készült. A lámpa az elvárt funkciók elvégzése mellett installációs, figyelemfelkeltő szereppel is rendelkezik, melynek középpontjában a fenntarthatóság, a műanyag helyettesítésére alkalmas alternatívák, a hulladékcsökkentés és a hulladék kezelése áll. Főbb alapanyagai az üveg, beton és egy 100%-ban lebomló, jól komposztálható, kávézaccot tartalmazó biopolimer. Témavezető: Dr. Papp-Vid Dóra DLA https://360dbp.com/exhibitor/rajnai-laura/

Hallgatóink munkájához további sikereket kívánunk!


Students’ works at the 360 Design Budapest exhibition

The 360 Design Budapest exhibition was held for the fifth time between 15-20 October 2024 to showcase the best of Hungarian and regional design. Organised by the Hungarian Fashion & Design Agency (MDDÜ), the 360 Design Budapest exhibition drew attention to the role of design in our everyday lives, which surrounds us 360 degrees. This year, the creative event, which has attracted thousands of visitors in recent years, was held in the former waiting room of the Western Railway Station, a historic architectural heritage site. The event was enriched by guided tours by well-known artists and experts.

The exhibition also featured works by students of Industrial Product and Design Engineering at Óbuda University.

Vajk Szebedy, who took part in the exhibition with his multifunctional furniture “Alfred”, made for his bachelor’s degree. After a thorough preparation of the task, and as a result of a well-thought-out design and an experimentation process, he created a piece of furniture that can be used for the organized storage of different groups of objects. Clothes and small personal items can be placed on the bars and open sections, while the removable box can be used to store items to be taken out of the room, such as glasses, etc. The furniture is made of pine wood.  

The COFFEEINARE-01 table lamp by Laura Rajnai, a graduate student of the ITF, was awarded second place in the Product Design section of the Spring 2024 TDK, and was made in the spirit of environmental and social responsibility. In addition to performing the expected functions, the lamp has an installation and awareness-raising role, focusing on sustainability, alternatives to plastic, waste reduction and waste management. Its main materials are glass, concrete and a 100% biodegradable, highly compostable biopolymer containing coffee grounds.

We wish our students further success in their work!